23 Aralık 2016 Cuma

TEŞEKKÜRLER GÖRÜMCE!


Otuz üç yaşındayım. İstisnasız her gün daha güzel, daha zayıf, daha ilgi çekici olabilmem için sınırsız sayıda bilgi ve uyarı alıyorum. Elime aldığım derginin kapak sayfasında ‘Yaşasın Kadın Olmak!’ yazıyor. Dergiyi açıyorum yüz otuz sekiz sayfa boyunca nasıl daha seksi, kırışıksız, genç, trendy, hip, cesur, sportif görünmem gerektiğine dair bilgi okuyorum. Pardon biri başta ‘Yaşasınnnn’ mı demişti? 

Bol kahkaha atıp, konuşurken çok mimik kullandığım için hep şu öneriyi  alıyorum; ‘O kadar içten gülme! Sebep? Sonra kırışıklıklarla baş edemezsin’... Kahkahayı bile hesap edip atacaksak bir zahmet  sağa çekin ben ineyim...

Sokakta yürüyorum, alışveriş merkezine giriyorum bütün vitrinlerde, ilanlarda, outdoorlarda muhteşem kadınlar, erkekler fink atıyor... Ama artık bizi kandıramazsınız biz gerçekleri biliyoruzzzz!!!
Daha el kadar bebekken ‘Ahanda prens seni seçti al mutlu son’ diye yüzümüze çarpılan hikayelerin hiçbirinin gerçek olmadığını çok şükür öğrendik. Yeni nesle de aynı eziyeti etmeyeceğiz inşallah...
Yazık değil mi ya benim on altı, on yedilerde estetik yaptırma hissiyle yanıp tutuşan caanım hemcinslerime?

Amerika, Avrupa artık kendi varlığı için ayakta durmaya çalışan, güçlü başrol kız çocuğu ve kadın karakterler yaratmaktan kendini alamıyor. Şimdi izninizle tarihi bir soru sormak istiyorum.
Peki ya bizde neler oluyor?

Kanun gibi tüm dizi ve filmlerde kadın karakterlerin
görevi genç, yakışıklı ve zengin çocukla evlenmek. O evliliğin önüne çıkacak engelleri var gücüyle yıkmak. Ve yine evlenmek. Bir iddia sonucu genci kendine aşık etmek ve evlenmek. İkiz kız kardeşinin yerine geçmek ve kardeşini alt ederek esas oğlanla evlenmek. Ay içim şişiyor... Bize reva görünen geleceği, hayatımızı bu kadar kısıtlamayın valla bak, bıraksanız çok başarılı olabiliyoruz.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı Görümce filminden çıkınca ‘Yaşasınnnn!’ diye sessiz bir çığlık attım. Sonunda bizim de kızlarımıza beyaz atlı prensle evlilik haricinde alternatif gelecek sunan bir gişe filmimiz oldu! Evet kendisi bir komedi filmi olabilir. Kızlarımızı eğitelim tadında bir misyon yüklenmesini de beklemiyoruz ama bir şekilde konuya değinmekten kendilerini alamamışlar...  ‘Ama senin gücün var... Sen istersen kim tutar... Hikayeler, masallar artık bir yere kadar... Her zorluğa hazırsın , Denemekten Vazgeçme! diye şarkı sözü yapmışlar arkadaş!

Film sadece kız çocuklarının var olabilmek için kendi yeteneklerini keşfetmeleri, bu yolda çalışmaları ve bu yolla gerçekten mutluluğa kavuşabileceklerinin altını çizmiyor... Aynı zamanda dış görüntüsüne her şeyden çok önem veren Görümceyle, işiyle var olan ve doğallığıyla herkesi büyüleyen Geline de ortak bir amaç için kolları sıvatıyor... Biz biriz arkadaşlar... Ortak noktalarda buluşup bak ne güzel işler yaratabiliyoruz... Görümce iki lokma sunum yapmayı öğrensin, gelin ondan kalem çekmeyi öğrensin... Yeter ki herkes kendini geliştirsin!


İşte bu yüzden Görümce’ye teşekkür etmek istiyorum! Birrr tüm hayatını görsel güzelliğine adayan Görümce’ye hoş bir ayar çekip buyur canım istediğin kadar çekici, güzel, tatlı, harika olsan da varoluşunu daha da anlamlandırabilirsin hem de bu özelliklerini koruyarak diyebildiği... İkiiii tüm yeni nesle hayallerini beyaz atlı prensle kısıtlama... Kendini keşfet, kendi varoluşunu gerçekleştir diye sıkı bir şekilde tembihlediği için!

Ara ara da olsa ‘İlk hedefimiz evliliktir ileri!’ bakış açısından sıyrılabilmek ne hoş, ne tatlıymış...


Örneklerinin çoğalması sinema ve dizilerde güçlü ve etkileyici nice kadın karakter görmek dileğiyle! O zamana kadar formda kalın!4 yorum:

 1. Gupse'ye o kadar bayılıyorum ki anlatamam.Kadın resmen şaheser.Kendi ayakları üzerinde birinden prim yapmayarak buralara gelmek herkesin harcı değil.Görümce filmine gittiğimde hayran kalmıştım.Hem yazar olmak hem de oyuncu olmak kolay mı be! Ve film çıkışında 'Bu kadın "Recep İvedik"in dişi versiyonu' diye yorumlar duydum.Hayır o Recep İvedik'in dişi hali değil,o sapasağlam bir Gupse Özay! Gerçekten çok teşekkürler.Sinema sektöründe belirli bir başlık altında toplanmış ataerklik filmlerinin içinde böyle bir film bulmak beni çok şaşırttı ve böyle şaheserleri izlemeye ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha anlamış oldum.Yolun daima açık olsun ve sen güçlü kadın olmaya devam et.Hepimiz arkandayız ❤️������

  YanıtlaSil
 2. Emellerine adım adım ulaşırken insanları güldürmen, onlara sıcaklığını, insancıllığı yansıtman... Bunu yapan kadın oyunculardan çok nadirsin. Belki de bu nadirlik, seni bu kadar başarılı ve dikkat çekici yaptı. Bu kadar karma karışık film sektöründe Deliha gibi bu filmle merhaba diyip, Görümce ile tavan yaptın. Artık hayırlısı diyelim...
  Geçen haftalarda 5 arkadaş sinemaya gidicektik. Onların aklında pek film yoktu. Benim de Deliha'nın da verdiği hazla Görümce'nin de farksız olmayacağını düşündüm. Öyle de oldu, kat kat iyisi oldu. Arkadaşlarım çok beğendi zaten. Artık diğer filmini bekliyoruz... Emeğine sağlık :))

  YanıtlaSil
 3. Filmi izlemedim ama yazınız çok hoş ve anlamlı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkürler... Film yazıdan daha iyi:) Sevgiler,

   Sil