3 Şubat 2014 Pazartesi

!F !F !F

If İstanbul  başladı başlayacak. İzleyeceğiniz filmleri hızlıca seçip, organizasyonlara göz gezdirmenin tam zamanı! Tabi ki 80 tane yapacak işiniz, düzinelerce sorumluluğunuz var biliyorum! Bu yüzden ha yarın bakarım ha öbür gün derken biletlerin tükenmesinden korkanların omuzlarından yük alıp, eşsiz bir hizmet sunuyorum. Aşk & Başka Bi’ Dünya,  Gökkuşağı, Sanat Hayat İçindir, Ev, Karanlık&Köşeli, Oyun, Keşif Bölümlerinden seçtiğim toplam 10 film huzurlarınızda...


1. İşe Yaramazların Valsi (Şili 2013)                                                                                            
Şili’de devletin eğitim politikalarına tepki gösteren halk Başkanlık Sarayı’nın etrafında 1800 saatlik bir maraton koşmaya karar verirler.

2. Anarşik Armoni ( Türkiye 2014, Koray Kaya)
      Devrimciler, besteciler, müzik, teorisyenler... Algımızı genişleten olaylar ve insanlar Koray Kaya’nın ilk filminde.
 
      3.  Haylaz / Neposlusni ( Sırbistan 2014, Mina Djukic)
      20’li yaşlarındaki çocukluk arkadaşları Leni ve Lazar uzun süre sonra tekrar aynı kasabada karşılaşırlar ve 10 günlük bisiklet turuna çıkarlar. Film Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapmıştır.

4. Mavi Dalga ( Türkiye 2014, Zeynep Dadak, Merve Kayan)
Türk gençliği üniversite sınavı hazırlıkları öncesi ve sonrası olarak iki farklı dönemde incelenebilirler. Mavi Dalga’yla üniversite sınavına girmeden önce Balıkesir’de yaşayan bir grup gencin yaşamına tanıklık ediyoruz. Film Altın Portakal’da  en iyi ilk film, en iyi kurgu ve en iyi senaryo olmak üzere toplam 3 büyük ödülün sahibi.

5.Yüz Küçük Balık Yüz (Fransa 2013, Ruben Amar, Lola Bessis)
Ayakları yere basan ve hayatını sürdürmek için sürekli çalışan Mary’le kapitalist düzene karşı olan müzisyen eşi Leeward’ın evlerine anne baskısından kaçan ünlü bir sanatçının kızı gelir. New York’ta minik bir daireye sıkışan bu 3 hayat, koca bir dünyayı anlatıyor..

     6. Sarsıntı ( ABD 2013, Stacie Passon)
      Çocuklu, evli, lezbiyen bir kadın oğlunun beyzbol topunu kafasına yedikten sonra ruhunda ve bedenindeki değişikliklerle yüzleşiyor. Prömiyerini Sundance Film Fesitvali’nde yapmıştır. Berlin Film Festivali’nde Teddy Jüri Ödülü kazanmıştır.


7. Shirley: Vision of Reality ( Avusturya 2013,  Gustav Deutsch)
Amerikan Modernizmi’nin yapıtaşlarından ressam Edward Hopper’ın 13 tablosunda yer alan bir kadının hikayesini izliyoruz.

8. Inside Out: The People’s Art Project / Tersyüz: İnsanların Sanat Projesi (ABD, Fransa 2013, Alastair Siddons)

Kendinin veya tanıdığın birinin fotoğrafını çek, büyük boy poster yap ve sokaklara yapıştır... Dünyada dur durak bilmeden yaşanan savaş, felaket, zulümlerden sıkılan, tepki göstermek isteyen herkesin katıldığı büyük bir sanat projesini izleyeceğiz.

9. Müslüm Baba’nın Evlatları ( Türkiye 2013, Vuslat Saraçoğlu)
Ülkenin her kesminden sayısız insana hitab eden bir adam... Tezlere konu olmuş tarifsiz bir kahramanı çocukları anlatıyor...

10.  Ucuz Heyecanlar / Cheap Thrills ( ABD 2013, E.L. Katz)
Borç batağında ailesine bakmak zorunda olan bir adam para için ne kadar ileri gidebilir?

Bu filmlerin dışında Digitürk Galaları bölümünde basında sıkça karşılaştığımız daha bilinen filmlerden; Dallas Buyers Club, Matmazel C, Nymphomaniac, The Duble’yi de listenize alın..

Özellikle Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmiyle hepimizi hizaya çeken Michel Gondry’nin dilbilimci Noan Chomsky’le yaptığı görüşme kayıtlarına animasyonlar ekleyerek hazırladığı belgeselini (is the man who is tall happy) izlemek için sabırsızlanıyorum!
Michel Gondry’nin bu vesileyle Türkiye’ye geleceğini ve belgeseli üzerine bir sohbet gerçekleştireceğini de söyleyeyim üstümde kalmasın... Benden bu kadar... Daha fazlası için ifistanbul.com’dan medet umun benden değil!

Biletler için Biletix

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder