8 Ekim 2013 Salı

Ölüm? Borç? Boşanma?


Ufacık tefekcik parçalar alıp ortamı koklamak, milyonluk tablolar için savaşanları izlemek için müzayedelere gitmeye bayılırım. Yalnız ilk başlarda  katıldığım müzayedelerde de hayal kırıklığına uğradığımı itiraf edeyim... Nerede o filmlerde gördüğümüz şık kadın ve erkekler nerede zariflikten kırılan insanlar?... Sorarım neredeler? Çoğunluğu kot pantolon, kareli gömlek ve ellerinde birer telefonla esas alıcıyla bağlantı kuran muhabecilerden oluşan insan kümeleri hayallerimi yerle bir etmişti.

Yine de zevkliydi, keyifliydi... Yıllar içerisinde de bir alışkanlık oldu müzayedelere damlamak benim için. Sadece sona saklanan en değerli parçanın kaç milyon liradan alıcı bulacağının an ve an yaşamak için bile gidilmeli bence müzayedelere.

Pazar günü de benzer bir heyecan yaşandı Esma Sultan Yalısı'nda. Alif Art Antikacılık'ın müzayedesinde son halife Abdülmecid Efendi'nin 'Avluda Kadınlar' adlı tablosu 1 Milyon 600 bin liraya alıcı buldu. 50 yıldır aynı aileye ait olan Avluda Kadınlar tablosu neden ve kimler tarafında satışa çıkarıldı bilemiyoruz. Kimin aldığı da kimin sattığı da gizli...

Sarah Thornton adlı sanat tarihçisi ve sosyolog tarafından yazılan 'Sanat Dünyasında Yedi Gün' adlı bir kitap okuyorum şu sıralar... Sanata en çok para harcanan yedi şehirde yapılan müzayedelere katılan ve orada dönen dolapları, sanata piyasasına yapılan yatırımların neden arttığını, hangi ailelerin bu piyasayı döndürdüğünü, hangi sanatçının nasıl popüler hale geldiğini anlatan nefis bir kitap.

Bir çok gizli bilgiyi deşifre eden Thornton kitabında koleksiyonerler için satmanın gelenksel olarak üç nedeni olduğunu söylüyor: Ölüm, borç ve boşanma. Avluda Kadınlar'ın hangi aile tarafından hangi sebepten satıldığını bilemiyor yalnızca şehir efsaneleri üretebiliyoruz. 50 yıldır aynı aileye ait olan bir tablonun o aileden çıkış nedeni sanat çevrelerinde( ne demekse bu?!) büyük bir merak uyandırırken, çenemizi yormaktan ileri gidemiyoruz...Ve o güçlü soru kulaklarımızda çınlıyor Ölüm mü? Borç mu? Boşanma mı?


1 yorum:

  1. Ben de müzayede gezmeyi severim, sağolsun dostlar davet ediyor.

    YanıtlaSil