25 Eylül 2013 Çarşamba

FİLMEKİMİ

Yapraklar dökülmeye, sırtlar ürpermeye, bakışlar hüzünlenmeye başladıysa ekim kapıyı çalıyordur. Koskoca görünümlü kısacık bir yazı geride bırakırken sonbaharı ümitle bekleme sebebimiz filmekimi şehre gelmiştir, duyurulur. 28 Eylül- 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan film haftasının bilet satışları 21 Eylül’de başlıyor! ( Lale kartı olanlara çoktan başladı bile!)

Mia posta için hazırlamış olduğum 'kaçırılmayacak 10 film listesi' aşağıdadır! 


Sen Şarkı Söyle
Coen kardeşler desem yeterli mi? Yetmediyse 2013 Cannes Büyük Ödülü desem... Zeka, komedi, melankoli ve dramın içi içe geçtiği yepyeni bir pırıltıyla karşı karşıyayız!

Geçmiş
Ayrılık filmiyle dünyadaki tüm festival severleri aynı noktada buluşturmayı başaran Asghar Farhadi’nin yeni filmi. Ayrılık’ın devamı niteliğindeki filmin 2013 Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü evine götürdüğünü söylemeliyim.

Mavi En Sıcak Renktir
2013 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kucaklayan film olarak listemin üst kısımlarında yerini almayı başardı. Genç iki kız üzerinden aşk ve yaşamı sorgulayan film ya izlenecek ya izlenecek!

Başka Söze Gerek Yok
Film Amerikan bağımsız sinemasının iyi örneklerinden biri olarak tarihe adını yazdırdı. Bu yaz kaybettiğimiz Sopranos’un ünlü oyuncusu James Gondolfi ve Seinfield’in tatlı kızı Julia Louis Dreyfus’un başrolleri paylaştığı komediyi heyecanla bekliyorum.

Sen Aydınlatırsın Geceyi
Sinema haftasının tek Türk filmi. Fantastik olay örgüleriyle karşımıza çıkıp bizi şaşırtmayı seven Onur Ünlü’den Anadolu’daki bir kasabada üstün güçleri olan insanların günlük sıkıntılarını anlatan enteresan bir film daha geliyor.

Charlie Countryman’nin Gerekli Ölümü
Annesinin ölümünden sonra Amerika’dan Avrupa’ya giderek kendi gelmeye çalışan Charlie’nin tamamen kaybolmasının hikayesidir. Aşık olduğu kadının belalı kocası, Charlie’nin sonu mu başlangıcı mı olacaktır?

Balayı
Karlovy Vary Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, mutlu görünen bir çiftin düğününe gelen davetsiz misafirin ortalığı karıştırmasını anlatıyor. Sevgi, aşk, aile gibi konuları sorgularken kah gülüyor, kah düşünüyoruz.

Gloria
Berlin Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan film 58 yaşına geldiğinde elini ayağını hayattan çekmesi beklenen bir kadının direnişini anlatıyor!
Son Şans
Kült bilimkurgu romanı Gelecekbilim Kongresi’nin uyarlamasıdır. Hayranı olduğumuz Robin Wright’ı kendisi olarak izlediğimiz film merak uyandırıyor. Sinemasal benliğinin haklarını yüksek bir meblağ karşılığında stüdyoya satan Robin Wright’ın hikayesini izliyeceğiz.

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır 
Vampirleri sadece ortaokul-lise öğrencileri değil hepimiz seviyoruz kabul edelim! Hele de Jim Jarmusch’un yarattığı sofistike, elegant, zeki, romantik, güncel bir vampir çiftin maceralı hayatını  kim kaçırmak ister? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder