23 Haziran 2010 Çarşamba

BODY WORLDS


Yaşam Döngüsü

Kimse artık ben güzelim, çekiciyim diye ortada artistlik yapmasın!
Derine iyi bak, o olmadan bir hiçsin…
İnsan derisi olmadığında belki üstün hassasiyetle çalışan bir makine olduğunu daha iyi anlıyorsun ama aynı zamanda görsel anlamda bakmakta zorlanacağın bir yaratığa da dönüşüyorsun!

1978 yılında Heidelberg Üniversitesi’nde Anatomi Enstitüsü’nde Dr. Gunther Von Hagens; 5 aşamalı bir teknikle insan vücudunun sergilenebilecek halde korunmasını sağlayan bir yöntem keşfediyor.
Bizler de 17 Aralık 2010 tarihine kadar uzun metrajlı Biyoloji dersi kıvamında bu sergiyi gezebileceğiz.

Şimdi benim gibi Fizik-Kimya-Biyoloji dersleri için dışarıdan destekli yeni bir beyine ihtiyaç duyan bir bireyin bu serginin ince detaylı bilgilerini belli bir süre içerisinde algılaması zor. E bir yandan da yüksek tansiyonun kalbe verdiği zarar, sigaranın akciğerlere yapmış olduğu etki gibi başıma gelmeden dinlemek istemediğim dertler de bir takım bilgileri pas geçmeme sebebiyet verdi. At ve Zürafa’dan da mı etkilenmedin dersen… çok etkilenmedim. Belki aşama aşama bu hayvanın başından neler geçtiğini görsem, müze ortamında sergilenişi tüylerimi diken diken edebilirdi. Ama gördüğüm şeyler gerçek olduğunu bilmeme rağmen bana “maketmiş” hissi yarattığı için etkilenemedim…

Beni esas etkileyen “Yaşam Döngüsü” içinde hayat ve yaşama dair verdiği bilgiler, akıllar…

1.Dünya’da 100 yaşını aşmış insan sayısı: 450.000 ve bu insanların ortak öğütleri:
•Gökkuşağı renkleri yiyin. ( bolca sebze-meyve)
•Amaçlı yaşayın.
•Birisine bir şey ifade edin.
•%80 oranında doyarak yemekten kalkın.
•“Az aslında çoktur.” a inanın.
•Ömür boyunca öğrenme ve dünyayı keşfetme arzusuyla yaşayın.
•İYİMSER olun!

2.Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?
• Vitamin açısından zengin diyet
•Düzenli egzersiz
•Bol&derin uyku
•Kahkaha
•Eğlence
•Sevgi
3.Bir kadın hayatı boyunca ortalama 35 kez doğum yapma kapasitesine sahip.
4.Hapşırdığında vücudundaki tüm fonksiyonlar durur, kalbin dahil. ( bu doğruymuş!)
5.Gülmek ve öksürmek omurgana yürümek ve ayakta durmaktan daha fazla yük bindirir.
6.Utandığında sadece yüzün değil, mide derin de kızarır.
7.İnsan vücudunda neredeyse dünyayı 2 kez çevreleyecek kadar kan damarı bulunur!
8.Tütün ömür hırsızıdır. Yaşamın 7 yılını, hastalıksız ömrü ise 14 sene kısaltır.
9.Daha küçük olmanın daha kısa ömür getirdiğini söyleyen memeli kurallarının istisnasıyız. Normal şartlarda 25 sene yaşıyor olmalıyız. Ancak birikimlerimizi gelecek nesillere aktarma güdüsüyle yaşam sınırlarımızı zorluyoruz.
10.80 yaş üzeri her 6 kişiden 1’i bunamanın bir türünü yaşamaktadır.
11.Yaşlandıkça iskelet ve kasların ağırlığı azalma eğilimindedir. Bu sebeple yaşlılar daha küçük gözükür.
12.Bronzluk güzelse de yaşlanma sürecini HIZLANDIRIR!
13.Kaslar ve Beyni kullanmazsan kaybedersin!(gayet açık ve net bir uyarı!)


Kısaca insan vücudu karşıtlıklar harikasındır. “Yalın ama karmaşıktır.” demiş Dr. Hagens.

Serginin en enteresan bölümlerinden biri de; ressam Claude Monet ve Edgar Degas’ın gözlerinde katarakt olduğunun tahmin edildiği dönemlerde “ne gördüğü” ve “ne resmettiğine” dair yapılan sunumdur.Bu noktada; Lübnan asıllı Amerikalı yazar Halil Cibran'ı konuşturalım,
“Bedeniniz ruhunuzun arpıdır. Ondan tatlı bir müzik veya karmaşık sesler çıkarmak sizin elinizdedir.”

Karmaşık yalınlığı görmek için bu sergiye gidin. Kaslardan ve vücudun uyumundan mutlaka etkilenirsiniz ama esas kendinizin mucize olduğunuzu unuttuysanız veya hiç fark etmediyseniz, gücünüzü ve öneminizi bu sergiyle fark edin!

www.bodyworlds-istanbul.com
(biletleri biletix'ten veya serginin girişinden alabilirsiniz.)

5 yorum:

 1. "Bol&derin uyku" konusu hakkında yardımcı olabilirim

  YanıtlaSil
 2. Düzenli egzersiz konusunda da ben sana yardımcı olabilirim:)

  YanıtlaSil
 3. Gunther Von Hagens hayranı olarak heyecanla okudum. İlk defa bu sergiyi James Bond filminde görmüştüm vakti zamanında. Hatta geçenlerde birisiyle "ya bu Bodies sergisini kimse niye getirmiyor" diye konuşurken billboardlar lafı ağzımıza tıktı.
  Güzel yani, böyle lifler, kaslar, sakatatlar falan. görmek lazım içimizde ne var.

  YanıtlaSil
 4. Oguzz, gor-duy-bil. Icin disin bir-karakterin saglam olsun:)

  YanıtlaSil
 5. Von Hagens sayesinde artık sağlam bir karakterim var. Sağolsun :P

  Bu arada ne kadar revaçta bu kadavralar. Lady Gaga'yı artık McQueenler, Steven Kleinler,şan-şöhret-para-pul bile kesmiyor.

  ANATOMIST DR. GUNTHER VON HAGENS RESPONDS TO REPORT OF COLLABORATION WITH LADY GAGA:

  Dr. Gunther von Hagens is delighted to learn of singer Lady Gaga’s interest in plastination and has expressed desire to create the set and backdrop for her latest concert production with her. The Plastinator has collaborated with thought leaders and innovators in various fields, including culinarian and health educator, Jamie Oliver and the makers of the James Bond film, Casino Royale.

  “As someone who practices the violin every day, I feel that music is vital to our humanity and fundamental to our wellbeing. The post-mortal plastinated body on the other hand is a momento mori, a reminder that we must all die. To create a convergence of both these profound subjects would be an exciting challenge. To do so with an innovative and risk-taking artist like Lady Gaga would be a perfect meeting of boundary-pushing minds. We both adhere to high aesthetic standards. As the creator of the post-mortal beauty salon, it would be a challenge for me to combine artistic performance with science in the sense of ‘science-art’ together with Lady Gaga,” raves Dr. von Hagens.

  Plastinator Gunther von Hagens who has placed the post-mortal body in the public sphere and consciousness with his BODY WORLDS exhibitions welcomes the opportunity to work with Lady Gaga to create a memorable experience for the audience that merges music with the post-mortal body.

  A realization form of such a merger would be the revival of plastinates to the dance of death into life, as already demonstrated by plastinated virtual football players, or a dance performance by Lady Gaga, adding the third dimension with her performance by dancing in an area of transparent two-dimensional body slices.

  Citing respect for confidentiality, the Institute for Plastination will offer no comments on conversations that have already taken place with the singer or her representatives. True innovation with an attractive outcome can only take place in the shielded atmosphere of privacy.

  June 24, 2010
  BODY WORLDS Press Office
  Peter Kiefer
  Rathausstr. 11, 69126 Heidelberg, Germany
  Phone: +49-6221-331161
  E-mail: p.kiefer@plastination.com

  YanıtlaSil